Skip to main content
Skip to main content

Office of the Provost

And Executive Vice President for Academic Affairs

2013 Award Winners

Max Carraway Employee of the Year Award

2013

Not awarded to our division this year


Gabor Superior Accomplishment Award

2013

  • Geoffrey Brown – Biological Science

Sustained Service Awards

2013

Ten Years

  • Lauren Antista (SWK)
  • Michael Arch (RING)
  • Paul Bageant (CTR)
  • Christopher Beam (FINAID)
  • Catherine Begrow (RING)
  • Alexander Birkovsky (CTR)
  • Richard Boisseau (A&S)
  • Jeffrey Bray (A&S)
  • Kathryn Brooks (RING)
  • Wendi Cannon (MED)
  • Laurel Carlson (A&S)
  • Christopher Clark (MED)
  • Melissa Crawford (FDA)
  • Rhonda Creel (ITS)
  • Michael Davidson (CTR)
  • Jennie Dekle (EDU)
  • Andrea Dial (ITS)
  • Steven Dunay (RING)
  • Jerris Edwards (MED)
  • Grady Enlow (RING)
  • Thomas Fellers (A&S)
  • Latisha Fuller (BUS)
  • Dongmei Gao (ITS)
  • Cleveland Gibson (CTR)
  • Duane Gorey (PCC)
  • Robyn Gravely (PCC)
  • Kevin Greene (RING)
  • Melissa Griffin (CTR)
  • Mikal Haney (CTR)
  • Reese Harrington (CTR)
  • Erica Heasley (C&I)
  • Rhonda Hester (EDU)
  • Trina Jackson (PCC)
  • Ule Jackson (SS&PP)
  • Jeremy Johnson (ADM)
  • Michele Kiker (UGS)
  • Salle Kreisel (ENG)
  • Shaundra Lee (LIB)
  • Jonquil Livingston (MED)
  • Teri Lucas (FINAID)
  • Amelia Mann (ADM)
  • Melanie McCall (ITS)
  • Renata McCann (MED)
  • Lisa McGrady (ADM)
  • David Mercado (MED)
  • Terrie Mock (CTR)
  • Matthew Mortimer (ITS)
  • Sandra Nevels (MED)
  • Lynn Peacock (MED)
  • Kathryn Pennington (CTR)
  • Claudin Pierre Louis (MED)
  • Kimberly Roberts (EDU)
  • Judith Schwartz (MED)
  • Regina Scott (MED)
  • Linda Searight (EDU)
  • Rebecca Shiveler (MED)
  • Deborah Simpson (ODL)
  • Kimberly Smith (A&S)
  • Nicholas Smith (MUS)
  • Yung Su (A&S)
  • Giesele Towels (LIB)
  • Shannon Tucker (A&S)
  • Carlos Urrutia (NUR)
  • Gregory White (A&S)
  • John Williams (ITS)
  • Kawana Williams (BUS)
  • Sharon Williams (PROV)
  • Nancy Wiltshire (MED)
  • William Wimberly (A&S)
  • Wendy Zebrowski (MED)
  • Andy Zimmerman (ITS)

Twenty Years

  • Amy Brewer (CTR)
  • Linda Brown (LIB)
  • Michele Ceci (INTL)
  • Eva Crowdis (A&S)
  • Michele Diamonti (VATD)
  • TaWanda Durant (MED)
  • Mary Ealey (C&I)
  • Hege Ferguson (ADM)
  • Ercelle Fishburn (C&I)
  • David Gormin (A&S)
  • Gregory Jefferson (A&S)
  • Julie King (PCC)
  • Kurtis Koetz (A&S)
  • Robert Levine (C&I)
  • Iris Melton (MUS)
  • Wendy Pigott (A&S)
  • Sonia Ramirez (LIB)
  • Jennifer Reed (A&S)
  • Stephanie Robinson (ADM)
  • Loretta Veenstra (ITS)
  • Claire Walker (VATD)
  • James White (MED)

Thirty Years

  • Carolyn Blakely (FINAID)
  • Gregory Brown (A&S)
  • Eitaro Kawaguchi (MUS)
  • Kevin Kiley (A&S)
  • Mary McNaughton (SS&PP)

Thirty-Five Years

  • Jill Adams (INTL)
  • John Barnhill (ADM)
  • Elaine Costa (PROV)
  • Charles Hunter (MUS)
  • Gloria Johnson (CTR)
  • Gwendolyn Reed (LIB)
  • Janice Reed (EDU)
  • Deirdre Rockwell (CTR)
  • Alice Trent (LAW)

Forty+ Years

  • Robert Broedel (A&S)
  • Marian Sumner (HS)

Exemplary Service Awards

2013    
Area Employee Department
Administrative Services Regina Ware Institute of Molecular Biophysics
Budget & Financial Services Virginia Carter Biological Science
Cultural Arts Services Jean Young Museum of Fine Arts
Library, Media & Communication Services NONE  
Scientific & Research Services Thomas Fellers Biological Science
Student Services Mary Kate McKee Educational Psychology & Learning Systems
Technology Services Dave Borschel Information Technology Services